SMCJ17A-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
SMCJ17A-13-F
Datasheet:
Description:
TVS Diodes SMC(DO-214AB) SMD/SMT Working Voltage:17 V Breakdown Voltage:18.9 V Clamping Voltage:27.6 V Peak Pulse Power:1.5 kW Polarity:Unidirectional
ParameterValue
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
RoHSCompliant
Clamping Voltage27.6 V
Number of Channels1
PackagingReel
Working Voltage17 V
Peak Pulse Current53.3 A
Breakdown Voltage18.9 V
PolarityUnidirectional
Peak Pulse Power1.5 kW